четвер, 24 листопада 2016 р.

Урок

План
уроку з предмета
«Основи комп’ютерної графіки і дизайну»

2.3. Тема уроку: Створення виділених областей. Робота з виділеними областями. Лабораторно-практична робота «Виділення об’єктів»

Мета уроку: Ознайомити учнів з способами виділення зображень у Photoshop.  Навчити використовувати інструменти виділення частин зображення, створювати виділені області. Закріпити вивчене на практиці. Виховувати творчість у праці.

Тип уроку: комбінований

Матеріально-технічне обладнання уроку: ПК, програма  Photoshop,  картки 23, 24, презентація до теми, відеоурок  «Інструменти виділення»

ХІД УРОКУ

1.      Організаційна частина: Перевірка присутності учнів на уроці, їх зовнішнього вигляду, готовність до уроку; Оголошення теми та мети уроку.

2.      Повторення вивченого матеріалу:
Бесіда:
v     Які групи інструментів програми Photoshop вам відомі?
v     Які параметри потрібно задавати для створення нового документу Photoshop?
v     Опишіть елементи вікна Photoshop (слайд 2)
v     Які палітри зображені на малюнках і для чого вони призначені? (слайд 3)
v     Назвіть інструменти зображені на слайді 4.
v     Якого формату з наведених документи Photoshop? (слайд 5)

3.      Вивчення нового матеріалу
Для роботи у програмі доводиться часто працювати з окремими частинами зображення різної форми, для цього й необхідно використовувати різні способи виділення частини зображення.
Область – дозволяє виділяти в зображенні фрагменти прямокутної  чи овальної  форми; межі фрагмента змінюються переміщенням миші.
Для одержання квадратної області (області у формі правильного кола), при її виділенні варто натискати клавішу [Shift]. При виборі інструмента Горизонтальная строка (Вертикальная строка) виділяється область товщиною всього в один піксель по горизонталі (вертикалі).
Чарівна паличка – забезпечує автоматичне виділення фрагментів зображення, обмежених контурами, що мають однакові рівні кольорів суміжних пікселів. У цьому випадку інструмент дозволяє виділити елементи зображення без окреслення їхніх меж за допомогою інструмента Ласо.
Ласо – використовується для виділення в зображенні області довільної форми шляхом обведення меж області за допомогою мишки. Розрізняють (лассо прямокутне), (лассо магнітне).
Під час редагування зображень часто треба виділити довільну область зображення. Це завдання неможливо виконати за допомогою уже відомих інструментів, тому сьогодні ми познайомимось із інструментами для виділення довільної області зображення.

До цієї групи належать інструменти Ласо, Прямолінійне ласо та Магнітне ласо.

1.   
Інструмент  Ласо призначений для виділення довільної області зображення, щоб застосувати інструмент потрібно виконати послідовність команд: на панелі інструментів обрати інструмент Ласо, натиснути ліву клавішу миші у початковій тоочці області, та не відпускаючи її , вести по межі області виділення, коли ласо повністю охопить потрібну область зображення, відпустити ліву клавішу, при цьому область буде виділена пунктирною лінією.
2.  нструмент Прямолінійне ласо виділяє область зображення у формі многокутника, вершини якого ви вказуєте під час виділення. Щоб скористатися цим інструментом потрібно: обрати на панелі інструментів Прямолінійне ласо, натиснути лівою клавішею миші на початку виділення та перемішати вказівник уздовж межі виділення. Щоб змінити напрямок виділення, треба один раз натиснути ліву клавішу миші, під час цього буде зафіксовано базову точку, яка буде вершиною під час побудови многокутника виділення. Продовжити виділяти область зображення, фіксуючи базові точки натисканням лівої клавіші миші. Для видалення зайвої базової точки потрібно натиснути клавішу Delete. Щоб закінчити виділення потрібно замкнути контур та двічі клацнути лівою клавішею миші  в початковій точці многокутника.
3.   Інструмент Магнітне ласо. Інструмент отримав цю назву тому, що під час виділення області зображення, обмежувальна лінія сама вигинається за вказівником, ніби притягуючись до нього як до магніту. Для використання цього інструмента на контрастному тлі , треба: обрати інструмент Магнітне ласо на панелі інструментів, натиснути та відпустити ліву клавішу миші на межі об’єкта з тлом та переміщати вказівник уздовж об’єкта, при цьому інструмент сам буде шукати область максимального контрасту об’єкта та тла. Якщо лінія відхилилась від бажаного об’єкта натискайте клавішу Delete, щоб видалити базові точки. Коли весь об’єкт буде виділено, зафіксувати останню точку точно на початковій точці виділення, двічі натиснувши ліву клавішу миші. Поведінка інструмента Магнітне ласо визначається трьома параметрами , що розташовані на панелі властивостей:
·    Ширина – у цьому полі задається ширина області ( у пік селах), в якій інструмент шукатиме межу кольорів зображення.
· Контраст – поле, де вказується виражене у відсотках мінімальне значення контрастності, яке сприймається інструментом Магнітне ласо. Кольори, контрастність яких  менша за це значення, інтерпретуються інструментом як однакові.
·  Лініатура – введене в цьому полі число діапазону від 0 до 100 визначає частоту встановлюваних інструментом опорних точок. Використання більшої кількості точок робить інструмент точнішим при проведенні лінії виділення. Встановлювати додаткові точки бажано ще й вручну, клацаючи мишею у відповідних місцях.

4.      Закріплення вивченого матеріалу
Повторення розглянутого матеріалу шляхом усного опитування
v     Які інструменти для виділення довільних областей вам відомі?
v     Чим відрізняється інструмент Чарівна паличка від інструменту виділення Область?
v     Опишіть послідовність дій для виділення довільного контуру за допомогою інструментів Ласо, Прямокутне ласо та Магнітне ласо.
v     Для виділення яких інструментів доцільно використовувати інструмент Магнітне ласо?
v     Як зняти виділення області зображення?
v     Як знищити невдало розташований вузол Магнітного ласо?
v     Для чого призначений параметр Магнітного ласо Лініатура?

5.      Підсумки уроку. (Оцінювання знань учнів, оголошення оцінок, їх мотивація)

6.      Домашнє завдання: Г. Дабижа «Компьютерная графика и верстка» – ст. 133-143, 71-73 (Н. Комолова).


Викладач                                                                                                     Н.П. Черней


неділю, 16 жовтня 2016 р.

Стаття



ВИКОРИСТАННЯ БЛОГІВ ДЛЯ ПІДВИЩЕННЯ
САМОСТІЙНОЇ АКТИВНОСТІ УЧНІВ ПТНЗ ПРИ ВИВЧЕННІ СПЕЦИСЦИПЛІН

Анотація. У статті йдеться про особливості створення та використання блогів в ПТНЗ, вимоги та методики його використання в структурі ПТО.
   Вступ. Надзвичайна популярність блоґів зумовлена двома головними обставинами: по-перше, публікувати інформацію в Інтернеті за допомогою блоґів досить легко, по-друге – це моментальна доступність в Інтернеті опублікованої інформації
Метою статті є є узагальнення результатів аналізу наукових психолого-
педагогічних інформаційних джерел, щодо використання блогів в ПТНЗ і особливостей цього процесу.
   Основна частина. Блог – (веб-щоденник) це сайт, який є стрічкою записів (постів), які постійно доповнюються, сортуються за часом та датами. Його створювати набагато легше, ніж сайти, тому будь-який викладач здатний на це. На ньому можна розміщувати текст, зображення, мультимедіа. Блог обов’язково містить можливість залишати коментарі тими хто його відвідує, а тому він є інтерактивним середовищем спілкування учнів та викладача. За допомогою цього сервісу викладач або класний керівник може збирати інформацію, анкетувати учнів або батьків, виконувати контроль знань, організовувати проектну діяльність або проводити рефлексію після будь-яких заходів. Це ефективний засіб популяризації предмета або своєї діяльності.
   Існують декілька безкоштовних блогових платформ (наприклад Wordpress або Livejournal, безкоштовного ресурсу Blogger – http://www.blogger.com, Blox.ua), де будь-хто може зареєструватися та вести свій блоґ. Блоґи періодично скануються Інтернет-пошуковиками, такими як Google, Yahoo!, та ін.
   Саме з цих характеристик (мобільності та доступності блогів) випливає їх визначна роль у творенні інформаційного суспільства, та й просто у комунікації та обговоренні будь-яких ідей поміж людьми.
   Типово окремий пост у блозі має заголовок, дату публікації, власне, зміст, який складається з гіпертексту (думки автора, цитати тощо), посилань на інші сайти та блоґи в Інтернеті, інколи зображень чи навіть відео. Також пост містить коментарі до нього, залишені відвідувачами та просту веб-форму, за допомогою якої вони долучають ці коментарі.
Різновиди блогів.
За автором (авторами):
  • Особистий (авторський, персональний) блог – ведеться однією особою (як правило – його власником);
  • «Примарний» блог – ведеться від імені чужої особи невизначеною персоною;
  •  Колективний або соціальний блог – ведеться групою осіб за правилами, які визначає власник;
  • Корпоративний блог – ведеться усіма співробітниками однієї організації
За наявністю мультимедіа:
  •  Текстовий блог – блог, основним змістом якого є тексти;
  •  Фотоблог – блог, основним змістом якого є фотографії;
  • Музичний блог – блог, основним змістом якого є музичні файли;
  • Подкаст і блогкастинг – блог, основний зміст якого надиктовується та викладається у вигляді аудіофайлів, наприклад, MP3-файлів;
  • Відеоблог – блоґ, основним змістом якого є відеофайли
За особливостями змісту:
  •  Контентний блог – блог, який публікує первісний авторський текст;
  • Мікроблог – блоґ, дописами в якому є короткі щоденні новини з власного життя користувачі
  • Моніторинговий блог – блоґ, основним змістом якого є відкоментовані посилання на інші сайти чи блоги;
  •  Цитатний блог – блог, основним змістом якого є цитати з інших блоґів;
  • Сплог – спам-блоґ.
За технічною основою:

  • Блог Stand-alone – блог на окремому хостингу та рушії (CMS);
  • Блог на блог-платформі – блоґ, який ведеться на потужностях блог-служб (LiveJournal, LiveInternet та ін.);
  •  Моблог – мобільний блог, який наповнюється з мобільних чи портативних пристроїв;
  Гаррет Ріттер керівник відділу мистецтва в англійській школі Уїллоу, який у 2013 році отримав престижну премію Пірсона за видатне використання технологій під час уроків, підкреслює, що навіть у простому сучасному смартфоні закладено набагато більше комп’ютерної потужності, ніж у космічному кораблі, що доставив першу людину на Місяць.
  На уроках під час виконання короткотривалих проектів учні використовують смартфони, планшети, ноутбуки для пошуку в мережі Інтернет інформації, малюнків, які ілюструють ту чи іншу тему. За відсутності підручників в смартфонах та планшетах використовується їх електронна версія. Учні навчаються усвідомлено використовувати цифрові технології.
   Перевагами застосування блогів у навчальному процесі, на думку Дж. Холла, є позитивне ставлення учнів до блогів, їхня старанність у створенні сайтів, можливість читати думки та спостереження інших учасників та висловлювати свої, наявність зворотного зв’язку від учнів. До недоліків можна віднести: записи часто робилися лише заради виконання завдання й отримання оцінки, зменшення з часом активності учнів у написанні коментарів, деякі з блоґів віртуально ігнорувались одногрупниками, відсутність комп’ютерів і доступу до мережі Інтернет вдома. 
   Блог викладача служить джерелом для практики читання. У ньому викладач вміщує матеріал відповідно до рівня знаньучнів, їхніх інтересів і вікових особливостей. Тут робляться посилання на інші онлайн-джерела для подальшої аудиторної роботи або самостійного опрацювання. Наявність посилань у викладацькому блозі заохочує студентів до подальшої роботи із запропонованим матеріалом, що значно скорочує час для учнів на пошук необхідної інформації, допомагає збільшити впевненість і подолати труднощі при опрацюванні матеріалу. Зручний блог викладача й тим що матеріал, який учень пропустив він може знайти у посібниках по спецдисциплінах, які опубліковані у блозі. Вважаю що таку проблему в професійно-технічній освіті як російськомовні підручники, або відсутність підручників по спеціальних дисциплінах можна вирішити публікаціями посібників з предметів у блозі викладача, так як учні в 95-98% користуються послугами мережі Інтернет. Вигідно публікувати посібники у блозі ще економією на аркушах паперу, які з часом втрачають презентабельний вигляд, на кількості потрібних посібників для кожного учня.
Створивши свій блог, викладач отримує можливість доступу до кожного учня, а учень набув доступу до навчального матеріалу, який він би не отримав через хворобу, або навіть через банальну неуважність на уроці.
   Публікуючи навчальний матеріал у блозі, учні забезпечуються доступною навчально-практичною інформацією. Досвід показує, що слід регулярно оновлювати інформацію у своєму блозі, постійно тримати зв’язок з учнями через письмові коментарі й обговорення. На допомогу учневі надаються декілька посилань у своєму блозі, використавши їх, учень опрацьовує матеріал і готує свою письмову роботу.
   Викладачі можуть використовувати блоги як спосіб розміщення важливої інформації, такої, як домашня робота, важливі дати, пропущені уроки, проекти, дошки обговорень і іншу корисну інформацію групи, доступну для всіх. Учні можуть отримати доступ до цієї інформації з дому або з будь-якого комп’ютера, підключеного до Інтернет.
   Серед переваг, які мають блоґи при вивченні спецдисциплін зокрема, учені відзначають такі: блоги – це корисний допоміжний засіб для викладача, який має змогу швидко створити, оновити, переглянути навчальний матеріал; це джерело, яке заохочує пошукову діяльність учнів завдяки посиланням на інші веб-сторінки: функція автоматичного та хронологічного розташування всіх письмових повідомлень у блозі дає змогу швидко знайти потрібну інформацію; відкритість блогів для інших користувачів стимулює учнів до ретельнішого обдумування своїх висловлювань; це засіб, який дозволяє створити процес співпраці при навчанні завдяки можливості писати коментарі на повідомлення інших учнів; розвиток аналітичних і критичних умінь учня.

   Завдання викладача – спонукати учня до активної участі у письмовому спілкуванні. З цією метою можна використовувати запитання, проблемні ситуації тощо, які змусять їх реагувати на подану інформацію та обмінюватися думками. Він також служить для нагадування учням про їхнє домашнє завдання, може містити посилання на навчальну програму, вимоги щодо кінцевого результату курсу, критерії оцінювання тощо.
Приклади застосування:
1. Організація роботи учнів з блогом в аудиторії. 
Для цього: 1. На початку заняття необхідно повідомити учнм, що робота на занятті буде організована за допомогою блогу. На дошці слід записати веб-адресу блогу, наприклад, http://studyinform.blogspot.com. Проблеми підготовки сучасного викладача. 
2. Заздалегідь викладачу необхідно розмістити в блозі повідомлення із завданням, яке повинні виконати учні на занятті. (особливо це зручно при лабораторно-практичних роботах). 
3. Пояснити новий матеріал. 
4. Запропонувати учням відкрити сторінку блогу та ознайомитися із завданням, що розміщено на ньому. 
5. Повідомити учням, що для успішного виконання завдання необхідно дотримуватися зазначених вимог, розміщених на блозі. 
6. Запропонувати виконати домашнє завдання щодо набуття практичних умінь та навичок з теми, що вивчається. 
7. Звернути увагу учнів на те, що вони можуть задавати в коментарях будь-які запитання з теми та отримати відповідь. 
8. Для самостійної роботи студентам варто запропонувати розмістити результати практичної роботи, що виконувалася на занятті у власних блогах. 2. Використання блогу для організації навчально-дослідницької роботи студентів (роботи над створенням проекту).
1. Заздалегідь необхідно розмістити на навчальному блозі теми проектів. 
2. На початку виконання проекту необхідно об’єднати учнів в окремі групи. 
3. Запропонувати учням обрати одну з тем для самостійного вивчення та скласти план. Звернути увагу, що кожна група учнів працює над окремою темою. 
4. Запропонувати учням повідомити викладачу, яку саме тему було ними обрано за допомогою відповідних можливостей блогу. 
5. Звернути увагу студентів на те, що необхідно розмістити оформлений матеріал проекту на власному блозі, що дозволить організувати обговорення та коментування. 
6. Наполягати на прочитанні й аналізі представлених робіт іншими учнями, що стимулює мережеву взаємодію, заохочення до коментування, здійснення моніторингу діяльності учнів.
7. Підвести підсумки: визначити ефективність проведеної роботи, що включає в себе проведення підсумкового заліку, аналіз відгуків одногрупників і зовнішніх експертів.    Зважаючи на те, що блоги є засобом організації оперативного обговорення актуальних проблем шляхом перегляду, коментування і рефлексії та набуття досвіду щодо описування реальних подій, саме зі створення власного блогу кожним учнем починається робота в мережевій спільноті. У процесі роботи учні проектують та створюють структуру власного сайту; наповнюють потрібною інформацією. При цьому використовують блог як площадку для обговорення власних дій по виконанню поставленого перед ними завдання, переглядають матеріали,; узгоджують роботу в групі за для спільної підготовки до презентації створеного проекту. 
   Висновок. Таким чином, у ході дослідження були обґрунтовані педагогічні умови ефективного використання блогів для організації навчально-пізнавальної діяльності учнів при вивчення спецдисциплін. Отже, грамотне використання блогів сприятиме розширенню кругозору учнів; формуванню у них умінь спілкуватися, використовуючи Інтернет, працювати в групі; сприятиме побудові міжособистісні відносини та посиленню відповідальності за результати власної роботи; дозволить підвищити рівень власної загальнокультурної компетенції. 
   Зростання значущості технологій дистанційної освіти, які використовують засоби новітніх інформаційних технологій. Це еволюційно знаменує перехід від кейс-технологій до мережевих технологій навчання, які принципово не можуть реалізуватися без комп’ютерів, мереж, систем мультимедіа та ін. 
   Таким чином, розроблений Інтернет-ресурс – блог – з метою особистого використання у вигляді щоденника, знайшов своє застосування і в освітянському середовищі. Він є елементом комбінованого навчання, який сприяє підвищенню мотивації учнів, дозволяє здійснити принцип індивідуалізації навчання, посилює сприйняття та розуміння поданого матеріалу, що сприяє розвитку здібностей учня та підвищенню рівня володіння предметом.


Список використаної літератури:


1. Можливості використання хмарних технологій в освітній та соціальній сферах. Сабліна М.А. – ISSN On line: 2312-5829. Освітологічний дискурс, 2014, № 3(7).
2. Морзе Н.В. Як навчати вчителів, щоб комп’ютерні технології перестали бути дивом у навчанні? / Н.В. Морзе // Комп’ютер у школі та сім’ї. – №6 (86). – 2010. – С.10-14.
3. “Інформаційно-комунікаційні технології в освіті” / С. Г. Литвинова. – К., 2011. – 22 с.
4. Використання комп’ютерних і цифрових технологій у роботі шкільного вчителя. Кетрін Нейв, Велика Британія.- [Електронний ресурс]. – Режим доступу: http//osvita.ua – 20.11.2014.
5. Хмарні технології [Електронний ресурс]. – Режим доступу:http://j.parus.ua/ua/358. – Назва з екрану.





КорелДро

https://www.youtube.com/watch?v=Bxs_-L-2o1U

Барселона